Psí triky

 

Každý pes je tak trochu cirkusák. Má rád naši pozornost, pozornost druhých lidí a obdiv. Proč této jejich touhy nevyužít? Není důležité to, jestli chceme s pejskem závodit, nebo se jen bavit.

Mezi psí triky můžeme zařadit podávání tlapek na ruce i nohy psovoda, křížení předních tlapek, zacouvání mezi nohy psovoda, slalom mezi nohama psovoda, obcovávání psovoda, kotoul, spící pes (nebo také mrtvý pejsek), zakrývání se dekou, podávání, přinášení a uklízení hraček, přinášení vodítka, otvírání skříňky (a případné podávání např. tepláků), a mnoho jiných (fantazie je tu velmi vítaná).

Pejsek se díky těmto trikům učí aktivně přemýšlet.  Zjišťuje, co to po něm vlastně chceme, a přichází na způsob provedení cviku. Nejlepší je, pokud se mu podaří na cvik přijít sám. Vede ho to k rozvíjení samostatnosti při učení a k nabízení chování, které se už naučil a které jsme odměnili (ať už hračkou, pochvalou či pamlskem). Ze cvičení má radost, je jistější a vymýšlí další „skopičiny“, kterými by nás potěšil.

Psí triky budují a upevňují velmi pěkný vztah mezi námi a pejskem. Tyto triky můžeme také dobře využít ve psích sportech, ať už se jedná o dogdancig, agility, nebo poslušnost.  Je to zábava, která nám pomůže na procházkách, či ve chvílích, kdy je venku pěkně škaredě a máme „nevyběhaného“ psa.

 Je dobré vědět, že tento druh cvičení pejska docela rychle psychicky unaví. A to je mnohdy náročnější, než dlouhá procházka či běh lesem. Nepotřebujeme tedy spoustu volného času (stačí deset minut denně), ani žádné zvláštní pomůcky a rekvizity. Cvičení je vhodné pro všechny typy pejsků.  

Psí triky určitě nemá smysl dělat nucením a už vůbec ne trestáním psa. Stačí nám v podstatě velmi málo, a to: mít chuť učit se, dobré pamlsky, pochvala, a také, a to je velmi důležité, dobrá nálada. Starého psa rozhodně novým kouskům naučíme!